fbpx
Strona głównaCase studiesProdukcja Pustaków i Bloczków z Keramzytu

Produkcja Pustaków i Bloczków z Naturalnego Keramzytu

Nowoczesna technologia produkcji elementów z keramzytobetonu pozawala na uzyskanie izolacyjności akustycznej Rw nawet na poziomie 58dB już przy zaledwie 18 cm grubości przegrody. Proces produkcyjny w firmie CZAMANINEK został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, od wjazdu surowców na teren zakładu, po transport materiałów budowlanych na budowę naszych klientów.

Techmatik

Pustaki keramzytowe to wschodzący trend na rynku budowlanym. W dobie wysokich cen gazu ziemnego i problemów z dostępnością tego surowca prefabrykaty keramzytowe są alternatywą m.in. dla wyrobów z gazobetonu.

Materiały z keramzytobetonu charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną i paro-przepuszczalnością. Pustaki i bloczki keramzytobetonowe nie wykazują podciągania kapilarnego i charakteryzują się niskim oporem dyfuzyjnym. Pod tym względem pustaki keramzytobetonowe dystansują konkurencję wykazując blisko trzykrotnie wyższą paro-przepuszczalność od produktów z gazobetonu.

Keramzyt to materiał naturalny, stosowany od wielu lat i sprawdzony w wytwarzaniu wyrobów, które muszą spełniać restrykcyjne normy m.in. systemy kominowe i wentylacyjne.

Keramzyt to kruszywo lekkie, wytwarzane z glin pęczniejących. Proces produkcji polega na wypalaniu w temperaturze około 1150-1200 stopni Celsjusza glin pęczniejących po ich uprzednim rozdrobnieniu. Wykorzystuje się w tym celu piece obrotowe, w których keramzytowi nadawany jest kulisty kształt. W wysokiej temperaturze glina powiększa swoją objętość, a uformowane kulki stają się wysoce porowate i wytrzymałe dzięki zewnętrznej powłoce ceramicznej. Standardem jest sortowanie keramzytu zgodnie z frakcjami od 0-4 mm po 10-20 mm. Ciężar objętościowy keramzytu w zależności od frakcji, zastosowanej gliny i metody produkcji waha się między 220 a 380 kg/m3.

Spośród wszystkich naturalnych kruszyw lekkich keramzyt charakteryzuje się najlepszą powtarzalnością parametrów i ich trwałością w czasie. Dlatego jest powszechnie stosowany do produkcji betonów lekkich i zapraw ciepłochronnych. Znakomicie sprawdza się również w mieszankach betonowych przewidzianych do stosowania przy wytwarzaniu elementów wibroprasowanych.

Właściwości te doceniła firma CZAMANINEK Producent Materiałów Budowlanych SP. z o.o, która znalazła swoją niszę i od wielu lat produkuje różne wyroby z keramzytu za pomocą kompletnej linii technologicznej zaprojektowanej i wyprodukowanej przez TECHMATIK S.A.

CZAMANINEK to polski producent materiałów budowlanych. Firma działa na rynku budowlanym od 1991 roku i dziś jest wiodącym producentem prefabrykatów keramzytowych w Polsce.

(…) Proces produkcyjny w firmie CZAMANINEK został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, od wjazdu surowców na teren zakładu, po transport materiałów budowlanych na budowę naszych klientów.(…)

Anna Makowska – Dyrektor ds. rozwoju, CZAMANINEK Producent Materiałów Budowlanych SP. z o.o.

Dzięki inwestycjom w badania i nowoczesną linię produkcyjną, CZAMANINEK może zagwarantować wysoką wytrzymałość i nośność oferowanych materiałów budowlanych, zachowując przy tym wszystkie atuty keramzytu.

Nowoczesna technologia produkcji elementów z keramzytobetonu pozawala na uzyskanie izolacyjności akustycznej Rw nawet na poziomie 58dB już przy zaledwie 18 cm grubości przegrody.

Linia Technologiczna TECHMATIK pozwala na produkcję 34 tysiące wyrobów na dobę przy produkcji 2 zmianowej. Linię obsługuje łącznie 3 osoby.

(…)Wybraliśmy linię technologiczną Techmatik ze względu na doradztwo, kompletność oferty, wyjątkową moc wibroprasy oraz możliwość umiejscowienia kompletnej linii technologicznej na relatywnie niewielkiej powierzchni. Dużym atutem były również szybki czas realizacji i dostępność serwisu.(…)

Waldemar Sadowski – CEO,  CZAMANINEK Producent Materiałów Budowlanych SP. z o.o.

Sercem linii produkcyjnej jest multifunkcyjna wibroprasa TECHMATIK SHP 5000 PRO C – maszyna dedykowana do procesów w pełni zautomatyzowanych o wydajności 250 cykli na godzinę. Maszyna umożliwia produkcję szerokiej gamy wyrobów, o wysokości od 40 mm do 550 mm.

W budowie wibroprasa TECHMATIK SHP 5000 PRO C zastosowano rozwiązania techniczne stosowane w konstrukcjach precyzyjnych robotów przemysłowych. Zadbano tu o efektywność i niskie koszty eksploatacji.

W skład automatycznej linii TECHMATIK pracującej w firmie CZAMANINEK wchodzą również m.in.; systemy do transportu kruszywa, mieszarki planetarne – służące do przygotowywania precyzyjnej mieszanki keramzyto-betonu, robot pakujący Robomatik, owijarka z jednoczesnym owijaniem wyrobów folią stretch i taśmą z logo producenta, systemy transportu wyrobów gotowych, podajnik blatów, wywrotnica braków, urządzenia piętrujące i rozpiętrujące, zraszacze blatów i sezonownia. Do produkcji używane są również stalowe formy Techmatik do pustaków i innych elementów. Dzięki modułowej konstrukcji kompletna linia Technologiczna (bez betonowni) jest umieszczona zaledwie na powierzchni 600 m2.

Wśród produktów firmy CZAMANINEK znajdziemy bloczki fundamentowe, pustaki keramzytowe na ściany konstrukcyjne i działowe, a także elementy stropowe, kształtki i nadproża. W efekcie CZAMANINEK dostarcza swoim odbiorcom kompletny system do budowy wszystkich części budynku.

W roku 2021 w związku z intensywnymi działaniami handlowymi i dużym zapotrzebowaniem na prefabrykaty keramzytowe firma CZAMANINEK podjęła decyzję o rozbudowie hali produkcyjnej i   zakupie drugiej linii TECHMATIK w lustrzanej konfiguracji. W skład nowej linii wchodzi nowoczesna i w pełni zautomatyzowana sezonownia o powierzchni ponad 850 m2. Nowością będzie również linia do kalibracji wysokości (szlifowania pustaków). Uruchomienie linii zaplanowane jest na koniec 2023 roku.

(…) Cieszymy się, że dzięki naszej działalności coraz więcej klientów w Polsce buduje swoje domy w technologii prefabrykatów keramzytowych. Już dziś klienci, którzy wybudowali domy z naszych pustaków chwalą się swoimi oszczędnościami na ogrzewaniu i energii elektrycznej. Nowa linia sprawi, że inwestorzy będą mieli jeszcze lepszy dostęp do tej technologii. Dodanie linii kalibrującej zapewni ekipom budowlanym produkt o najwyższej możliwej dokładności. Idealnie równe pustaki ułatwią i przyspieszą prace murarskie, finalnie skracając czas i koszty inwestycji.(…).

Waldemar Sadowski – CEO,  CZAMANINEK Producent Materiałów Budowlanych SP. z o.o.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu z fabryki CZAMANINEK: